W oparciu o wyznaczoną przez projektantów trasę linii wyznacza się wszystkie nieruchomości, których granice mieszczą się w pasie technologicznym (obszar po 25 m od osi linii), a następnie pozyskuje się wypisy z rejestru gruntów prowadzonego przez Starostwa Powiatowe. Dysponując uzyskaną w taki sposób bazą danych właścicieli przedstawiciele inwestora wiedzą, do kogo należy dotrzeć z propozycją zawarcia stosownych umów niezbędnych dla uzyskania pozwolenia na budowę linii.
Etapy kontaktu z przedstawicielami inwestora - dokumenty proponowane do podpisania:
W częściach nieruchomości położonych w pasie technologicznym linii, zgodnie z przepisami dotyczącymi dopuszczalnych wartości pól elektromagnetycznych, wprowadza się ograniczenia dotyczące ich użytkowania. Dla każdego z właścicieli gruntów wprowadzenie ograniczeń powoduje określone straty, które są przedmiotem wyceny rzeczoznawcy majątkowego. Sporządzone przez biegłych operaty stanowią podstawę do wypłaty odszkodowań dla właścicieli nieruchomości położonych w pasie technologicznym linii. Sposób wyceny uzależniony jest m.in. od dotychczasowego przeznaczenia działki, powierzchni nieruchomości w pasie technologicznym i rodzaju użytku. Na wysokość przyznanego odszkodowania wpływa w znacznym stopniu fakt, czy na nieruchomości stanie słup, czy będą nad nią zawieszone przewody linii lub czy tylko objęta zostanie oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.
Zdarza się często, że nieruchomości z różnych przyczyn nie mają uregulowanego stanu prawnego. We wszystkich takich przypadkach oferujemy nieodpłatną pomoc naszych kancelarii w celu doprowadzenia dokumentów do zgodności ze stanem faktycznym. Angażujemy się również w prowadzenie spraw spadkowych, jeżeli właściciele nieruchomości wyrażają potrzebę pomocy w tym zakresie. Zdajemy sobie sprawę, że kwestie własnościowe są tematami niełatwymi i wymagającymi wiele czasu, a nierzadko też zaangażowania finansowego, dlatego zachęcamy Państwa, aby korzystając z możliwości współpracy z przedstawicielami inwestora sprawnie i szybko doprowadzić je do końca.
Z uwagi na fakt, że wielu z Państwa posiada kopie bądź odpisy dokumentów własności nieruchomości będziemy wdzięczni za udostępnienie ich naszym przedstawicielom do wglądu. Doświadczenie uczy, że zapisy w rejestrach gruntów w Starostwach Powiatowych bywają nieaktualne i im więcej możliwości weryfikacji treści dokumentów, tym szybciej można przygotować zawarcie aktu notarialnego.
Za wszelkie kontakty z właścicielami nieruchomości, w tym negocjacje odszkodowań, zawieranie umów cywilnoprawnych i podpisywanie aktów notarialnych odpowiedzialna jest Agencja Promocji Inwestycji Sp. z o.o. Wszelkie uwagi i pytania można składać poprzez formularz kontaktowy:
lub pod nr tel. (22) 519-13-00.